F1 wprowadza nowe poprawki do przekazu telewizyjnego - co nowego?

F1 wprowadza nowe poprawki do przekazu telewizyjnego - co nowego?
Autor Ignacy Nowak
Ignacy Nowak4 marca 2024 | 5 min

F1 wprowadza nowe poprawki do przekazu telewizyjnego, aby ulepszyć wrażenia kibiców podczas oglądania wyścigów. W tym sezonie skupiono się na kilku kluczowych aspektach. Przede wszystkim, przekazy radiowe z bolidów będą pojawiać się szybciej i bardziej zgodnie z tym, co aktualnie dzieje się na torze. Ponadto, pojawią się nowe ujęcia kamer, m.in. widowiskowy widok z tyłu samochodów pokazujący pojedynki kierowców na torze. Oprócz tego, transmisje wzbogacą dodatkowe alerty i większe wykorzystanie technologii obraz-w-obrazie. Z pewnością zmiany te poprawią jakość przekazu i pozwolą kibicom lepiej śledzić to, co dzieje się podczas wyścigów.

Szybsze przekazy radiowe

Jedną z najważniejszych zmian zapowiadanych w transmisjach Formuły 1 na sezon 2024 jest ulepszenie przekazów radiowych. Kibice otrzymają szybszy dostęp do rozmów między kierowcami i inżynierami zespołów, a także zwiększy się ich zgodność czasowa z tym, co aktualnie dzieje się na torze.

W tym celu F1 stworzyła nowy system monitorujący, który ma za zadanie przyspieszyć proces wyboru najciekawszych fragmentów komunikacji radiowej do międzynarodowej transmisji. Dzięki temu operatorzy będą w stanie szybciej reagować i puszczać kluczowe dialogi, które wcześniej czasem umknęły ich uwadze.

Nowy system wyświetla wszystkie komunikaty radiowe wraz z napisami, więc szanse na przegapienie jakichkolwiek "smaczków" zdecydowanie maleją. Cały proces od momentu wyemitowania konkretnej wypowiedzi przez radio do jej odtworzenia w telewizji powinien potrwać około 12-13 sekund zamiast standardowych 15 sekund.

Szybsza reakcja na kluczowe wydarzenia

Choć na pierwszy rzut oka te 2-3 sekundy różnicy mogą wydawać się niewielkie, to w dynamicznym sporcie, jakim jest Formuła 1, odgrywają one kluczową rolę. Szybsze przekazy radiowe pozwolą widzom zareagować na ważne wydarzenia niemal równolegle z ich faktycznym przebiegiem na torze.

Stanowi to znaczącą poprawę w stosunku do dotychczasowych opóźnień, które czasem powodowały, że emocje związane z kluczowymi dialogami radiowymi nie do końca pokrywały się z tym, co działo się aktualnie w trakcie wyścigu. Teraz ten problem powinien zostać wyeliminowany.

Nowy widok z tyłu bolidu

Kolejną nowością, która zostanie wprowadzona w sezonie 2024, jest specjalna kamera umieszczona z tyłu bolidu, tuż przy tylnym świetle. Dzięki temu widzowie zyskają zupełnie nową perspektywę walki na torze.

Dotychczas stosowana kamera co prawda również pokazywała tył samochodu, ale znajdowała się w połowie jego długości. Nie obejmowała zatem takich momentów, jak zbliżanie się kierowców zderzak w zderzak przed wyprzedzaniem.

Widok walki koło w koło

Nowe ujęcie ma to zmienić. Będzie można dokładnie obserwować przygotowania do ataku i manewry wyprzedzania z perspektywy broniącego się kierowcy. Pozwoli to jeszcze lepiej wczuć się w emocje towarzyszące pojedynkom na torze.

Inspiracją dla wprowadzenia takiego rozwiązania były transmisje z wyścigów Porsche Supercup, gdzie podobne ujęcia są standardem. Teraz taki efektowny widok trafi również do Formuły 1, z pewnością wzbogacając przeżycia kibiców.

Nowa kamera ma być gotowa do użycia już od majowego Grand Prix Miami. Jej debiut z pewnością będzie jednym z hitów nadchodzącego sezonu 2024.

Czytaj więcej:Alonso porównuje swoje osiągi w 2023 do tych z 2012 roku - analiza osiągów kierowcy

Żyroskopowa kamera częściej w użyciu

W ubiegłym roku podczas kilku wyścigów testowano specjalną kamerę żyroskopową, która idealnie sprawdzała się przy pokazywaniu mocno pochylonych zakrętów. W tym sezonie będzie ona zdecydowanie częściej wykorzystywana w transmisjach.

Efekty, jakie dają ujęcia z tej kamery, robią ogromne wrażenie i pozwalają w pełni docenić prędkości, z jakimi poruszają się bolide Formuły 1. Dlatego zwiększona częstotliwość jej stosowania z pewnością ucieszy fanów.

Nowatorska technologia bez wątpienia wzbogaci przeżycia kibiców i pozwoli im jeszcze lepiej wczuć się w niesamowite emocje towarzyszące pojedynkom w Formule 1.

Więcej alertów w trakcie wyścigu

Zdjęcie F1 wprowadza nowe poprawki do przekazu telewizyjnego - co nowego?

Kolejna nowość w transmisjach Formuły 1 na 2024 rok dotyczy wykorzystania większej liczby specjalnych alertów i sygnałów ostrzegawczych prezentowanych widzom podczas wyścigów. Mają one dotyczyć takich kwestii, jak:

  • Nagłe zmiany pogody
  • Zmiany pozycji lidera
  • Problemy techniczne poszczególnych kierowców

Dodatkowe powiadomienia pozwolą kibicom na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia z wyścigu i szybko reagować na nieoczekiwane zwroty akcji. Dla fanów oznacza to jeszcze większą dawkę emocji!

Częstsze użycie technologii obraz-w-obrazie

Wreszcie ostatnią nowinką są plany częstszego wykorzystania w transmisjach technologii "obraz-w-obrazie". Umożliwia ona pokazanie tego, co dzieje się równocześnie w kilku miejscach toru.

Zalety technologii obrazu-w-obrazie:
  • śledzenie wydarzeń w różnych punktach toru
  • lepszy ogląd pojedynków między kierowcami
  • szybsza reakcja na nieoczekiwane sytuacje

Dzięki takiemu rozwiązaniu fani będą w stanie obserwować walkę na torze z szerszej perspektywy. Przełoży się to na jeszcze większą dawkę sportowych emocji podczas wyścigów Formuły 1.

Podsumowanie

W nadchodzącym sezonie Formuły 1 czeka nas sporo nowości w transmisjach telewizyjnych. F1 zdecydowała się na szereg poprawek, które mają na celu uatrakcyjnienie przekazu dla kibiców. Skupiono się przede wszystkim na takich kwestiach jak szybsze przekazy radiowe z komunikatami kierowców, nowe ujęcia kamer czy dodatkowe powiadomienia podczas wyścigów.

Dzięki unowocześnieniom widzowie zyskają możliwość obserwowania wyścigów z jeszcze większą liczbą detali i emocji. Z pewnością nowości te spotkają się z entuzjazmem fanów, którzy z utęsknieniem czekają na rozpoczęcie sezonu 2024 pełnego sportowych wrażeń. Telewizyjny przekaz zawodów wejdzie na wyższy poziom.

Najczęstsze pytania

W sezonie 2024 Formuła 1 wprowadza kilka kluczowych usprawnień w telewizyjnym przekazie wyścigów. Skupiono się przede wszystkim na przyspieszeniu emisji kluczowych dialogów radiowych z kierowcami, dodaniu nowych perspektyw kamer (m.in. z tyłu bolidu) oraz implementacji dodatkowych alertów i powiadomień dla widzów.

Dzięki nowemu systemowi monitorującemu rozmowy radiowe będą trafiać do transmisji TV szybciej niż dotychczas, bo już po 12-13 sekundach od wypowiedzenia przez kierowcę czy inżyniera. Operatorzy będą też skuteczniej wyłapywać kluczowe fragmenty dialogów.

Kamera ta zlokalizowana będzie w okolicy tylnego światła bolida. Dzięki niej widzowie zyskają zupełnie nową perspektywę walki na torze i będą mogli obserwować z bliska manewry wyprzedzania z perspektywy broniącego się kierowcy.

Specjalna kamera żyroskopowa, która idealnie sprawdza się przy pokazywaniu mocno pochylonych zakrętów, będzie zdecydowanie częściej stosowana. Pozwoli to jeszcze lepiej unaocznić niesamowite prędkości osiągane przez bolide Formuły 1.

Podczas wyścigów będzie wyświetlanych więcej alertów informujących kibiców m.in. o nagłych zmianach pogody, problemach technicznych poszczególnych kierowców czy zmianach pozycji lidera. Ułatwi to śledzenie przebiegu wyścigu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jakie silniki napędzają bolidy F1? Odkrywamy tajniki
  2. Cyklistyczny upadek czy niedoceniony fenomen? Saga Armstronga
  3. Williams przerażony decyzją organizatorów Grand Prix w Miami
  4. Funkcyjne testy zderzeniowe samochodu Famin: aktualne wyniki oceniane przez zespół
  5. Afera internetowa: Co zszokowało internautów?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Ignacy Nowak
Ignacy Nowak

Jestem blogerem z pasją do Formuły 1. Na blogu dzielę się obszerną wiedzą o wyścigach, kierowcach i technologii. Relacjonuję każdy Grand Prix, analizuję tajniki strategii teamów i dostarczam najnowsze wieści ze świata F1. Znajdziesz u mnie emocje, które towarzyszą mi podczas każdej rundy sezonu!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły