F1 zatwierdziła nowy harmonogram weekendów sprinterskich

F1 zatwierdziła nowy harmonogram weekendów sprinterskich
Autor Ignacy Nowak
Ignacy Nowak16.02.2024 | 3 min.

Nowy harmonogram weekendów sprinterskich w Formule 1 został oficjalnie zatwierdzony. Zmiany dotyczą przede wszystkim kolejności sesji podczas tych wyjątkowych zawodów - trening i kwalifikacje sprinterskie odbędą się w piątek, sprint w sobotę, a wyścig w niedzielę. Działacze zdecydowali się również na zwiększenie limitu jednostek napędowych oraz szybsze uruchamianie systemu DRS. Wszystkie aktualizacje regulaminów muszą jeszcze zostać formalnie zaakceptowane przez WMSC.

Nowy harmonogram weekendów sprinterskich w Formule 1

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) wraz z Formułą 1 zatwierdziły nowy harmonogram weekendów sprinterskich. Zmiany zostały wprowadzone w celu zwiększenia atrakcyjności tych nietypowych zawodów, które nie cieszyły się dotąd zbyt dużym zainteresowaniem.

Najważniejszą aktualizacją jest zmiana kolejności sesji podczas weekendów sprinterskich. Nowy harmonogram przedstawia się następująco:

  • Piątek: trening i kwalifikacje sprinterskie
  • Sobota: sprint i kwalifikacje do wyścigu
  • Niedziela: wyścig

Dzięki takiemu układowi zawody powinny być zdecydowanie ciekawsze dla kibiców. Poza zmianą rozkładu FIA zdecydowała również o:

Zwiększeniu limitu jednostek napędowych

Od sezonów 2024-2025 limit silników, turbosprężarek i elementów elektrycznych zostanie zwiększony z trzech do czterech kompletów na sezon. Pozwoli to ograniczyć ryzyko kar za przekroczenie dozwolonej liczby części.

Szybszym uruchamianiu systemu DRS

Kolejna istotna zmiana dotyczy systemu DRS, czyli tylnego spojlera służącego do zmniejszenia oporu powietrza na prostych. Po testach w 2023 roku postanowiono, że będzie on aktywowany już po jednym okrążeniu od startu bądź po zjeździe samochodu bezpieczeństwa (wcześniej były to dwa okrążenia).

Nowe zasady dotyczące systemu DRS z pewnością wpłyną pozytywnie na widowiskowość wyścigów i walkę koło w koło na torze – powiedział dyrektor wyścigowy F1 Niels Wittich.

Aktualizacja regulaminów technicznego i sportowego

Oprócz wymienionych wyżej istotnych zmian, FIA i władze Formuły 1 zdecydowały się również na szereg drobnych modyfikacji regulaminów technicznego i sportowego. Nie ujawniono na razie dokładnych szczegółów w tym zakresie.

Teraz wszystkie wprowadzone aktualizacje muszą zostać formalnie zaakceptowane przez Światową Radę Sportów Motorowych (WMSC). Jest to kwestia czysto proceduralna, bowiem nie spodziewa się żadnych komplikacji w tej kwestii.

Nowe zasady dotyczące weekendów sprinterskich wejdą w życie począwszy od sezonu 2024. W kalendarzu wyścigów na przyszły rok zaplanowano sześć takich niecodziennych Grand Prix z kwalifikacjami w formie sprintu. Będą to wyścigi w Azerbejdżanie, Austrii, Belgii, Katarze, Austin i Brazylii. Każda z tych lokalizacji gwarantuje emocjonujące pojedynki na torze.

Czytaj więcej: Red bull wszczął śledztwo wewnętrzne dotyczące christiana hornera

Podsumowanie

F1 zatwierdziła nowy harmonogram weekendów sprinterskich

W nadchodzących sezonach Formuły 1 czekają nas spore zmiany w harmonogramie weekendów sprinterskich. Najważniejszą aktualizacją jest inna kolejność sesji podczas Grand Prix z kwalifikacjami sprinterskimi. Ponadto wprowadzono zwiększenie limitu jednostek napędowych oraz szybsze działanie systemu DRS. FIA wraz z władzami F1 zdecydowały także o wielu drobniejszych modyfikacjach regulaminów. Teraz wszystkie nowe zasady czekają na formalną akceptację ze strony WMSC.

Nowy harmonogram weekendów sprinterskich zacznie obowiązywać w sezonie 2024 Formuły 1. W kalendarzu wyścigów zaplanowano sześć emocjonujących Grand Prix ze sprintami kwalifikacyjnymi.

Najczęściej zadawane pytania

Najważniejszą modyfikacją jest zamiana kolejności sesji. Od nowego sezonu w piątek odbędzie się trening i kwalifikacje sprinterskie, w sobotę sprint, a w niedzielę wyścig główny.

Celem jest zwiększenie atrakcyjności weekendów sprinterskich, które do tej pory nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem. Nowy harmonogram ma urozmaicić rywalizację i przyciągnąć więcej kibiców.

Oprócz zmiany harmonogramu zwiększono dopuszczalny limit jednostek napędowych. Ponadto szybciej będzie można aktywować system DRS. Wprowadzono również szereg drobniejszych modyfikacji regulaminów technicznego i sportowego.

Aktualizacje zaczną obowiązywać od sezonu 2024 Formuły 1. W kalendarzu zaplanowano sześć weekendów sprinterskich - w Azerbejdżanie, Austrii, Belgii oraz trzech lokalizacjach poza Europą.

Na razie nie zapowiedziano żadnych dodatkowych aktualizacji regulaminów. Niewykluczone jednak, że w przyszłości pojawią się kolejne modyfikacje mające na celu zwiększenie widowiskowości wyścigów Formuły 1.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jakie silniki napędzają bolidy F1? Odkrywamy tajniki
  2. Funkcyjne testy zderzeniowe samochodu Famin: aktualne wyniki oceniane przez zespół
  3. Formuła 1 a nowe technologie: Elektryczne bolidy w przyszłości?
  4. Czy Formuła 1 jest naprawdę sportem ekstremalnym?
  5. Walka o miejsce w stajni Alfa Romeo: Kto ma szanse?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ignacy Nowak
Ignacy Nowak

Jestem blogerem z pasją do Formuły 1. Na blogu dzielę się obszerną wiedzą o wyścigach, kierowcach i technologii. Relacjonuję każdy Grand Prix, analizuję tajniki strategii teamów i dostarczam najnowsze wieści ze świata F1. Znajdziesz u mnie emocje, które towarzyszą mi podczas każdej rundy sezonu!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły