Sezon 2023 zapowiada się niezwykle emocjonująco dla fanów Formuły 1. Po zeszłorocznych zmaganiach na torze, w których tytuł mistrza świata zdobył Max Verstappen z Red Bulla, w nowym sezonie możemy spodziewać się jeszcze większych wrażeń. Kierowcy i konstruktorzy wprowadzili szereg zmian, które wpłyną na przebieg wyścigów i układ sił w stawce. Sprawdźmy, jakie nowości czekają kibiców w nadchodzącym roku.
Nowe zasady techniczne
Zmiany aerodynamiczne
Jedną z najważniejszych nowości są zmiany w przepisach aerodynamicznych. Zmniejszono docisk aerodynamiczny poprzez modyfikacje w konstrukcji podłóg i dyfuzorów. Spowolni to bolidy na prostych, ale ułatwi wyprzedzanie w zakrętach. Kierowcom będzie ciężej utrzymać samochód na torze, co wpłynie na widowiskowość.
Mocniejsze opony
Nowe opony będą miały konstrukcję o większej sztywności i wytrzymałości. Pozwoli to na szybszą jeźdź, mniej przegrzewania się i dłuższą żywotność. Twardsze ogumienie będzie też bardziej odporne na uszkodzenia.
Lżejsze bolidy
Zmniejszono minimalną wagę samochodów z 798 do 796 kg. Lżejsze auta pozwolą na poprawę osiągów, szczególnie przyśpieszenia. Jednak z drugiej strony będą mniej stabilne i trudniejsze w prowadzeniu.
Walka o mistrzostwo
Verstappen kontra Leclerc
W zeszłym sezonie prym wiedli Max Verstappen i Charles Leclerc. Ich pojedynki elektryzowały kibiców i z pewnością będą kontynuowane. Holender będzie bronił tytułu w mocnym Red Bullu. Monakijczyk z Ferrari zrobi wszystko by go powstrzymać.
Hamilton chce rewanżu
Lewis Hamilton po wielu latach dominacji w ubiegłym sezonie musiał uznać wyższość Verstappena. Jednak siedmiokrotny mistrz świata na pewno będzie chciał powalczyć o kolejny triumf. Jeśli Mercedes rozwiąże problemy z samochodem, Hamilton może wrócić do walki.
Nowi kierowcy dołączają
W sezonie 2023 zadebiutują nowi kierowcy - Oscar Piastri w McLarenie i Logan Sargeant w Williamsie. Młodzi i ambitni z pewnością będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony. Być może uda im się napsuć krwi faworytom.
Powrót do kalendarza
China i Katar wracają
W kalendarzu Grand Prix powracają dwie lokalizacje - Chińska Runda w Szanghaju oraz Grand Prix Kataru w Losail. Oba toru cieszą się dużą popularnością wśród kierowców i kibiców. Ich brak odczuwano w poprzednich sezonach.
Nowe tory - Las Vegas
Nowością będzie Grand Prix Las Vegas. Miejski tor zlokalizowany na słynnym bulwarze Strip z pewnością przyciągnie mnóstwo widzów. Wyścig nocą może dać niesamowite widowisko.
24 wyścigi w sezonie
W 2023 roku zaplanowano aż 24 rundy mistrzostw świata F1. To rekordowa liczba, oznaczająca wyczerpujący sezon pełen emocji od marca do listopada. Kierowcy będą mieli mało czasu na odpoczynek.
Finanse i marketing

Wzrost budżetów teamów
Limit budżetowy dla zespołów został podniesiony z 140 do 145 milionów dolarów. Pozwoli to na zwiększenie nakładów na rozwój i poprawę osiągów bolidów. Może wpłynąć na większe zróżnicowanie stawki.
Więcej reklamodawców
Rosnące zainteresowanie F1 przyciąga nowych sponsorów. Wiele globalnych marek chce kojarzyć się z prestiżem Formuły 1. To zapewnia teamom większe wpływy z umów sponsorskich.
Walka o widzów
W obliczu rosnącej popularności F1, zespoły starają się przyciągnąć jak najwięcej kibiców. Stawiają na social media i nowoczesny marketing. Chcą zdobyć młodego widza i zwiększyć zasięgi.
Ekologia i zrównoważony rozwój
Mniej podróży lotniczych
W kalendarzu uwzględniono bliskie lokalizacje wyścigów, by zmniejszyć podróże lotnicze. Ma to wpłynąć pozytywnie na ślad węglowy cyklu. Transport lotniczy odpowiada za dużą część emisji F1.
Paliwa przyszłości
Wprowadzono zobowiązanie do zwiększania udziału zrównoważonych paliw w silnikach. Docelowo ma on wynieść 100% do 2026 roku. To kluczowy element dążenia do neutralności węglowej.
Neutralność węglowa
Formuła 1 jako pierwszy globalny sport postawiła sobie ambitny cel neutralności pod względem emisji CO2 do 2030 roku. Wdrażane są programy kompensacji i redukcji śladu węglowego we wszystkich obszarach.
Kibice na trybunach
Powrót atmosfery
Po pandemicznych ograniczeniach, w 2023 roku fani mają wrócić na trybuny w pełnym wymiarze. Gwar kibiców i wspólne emocjonowanie się wyścigami tworzy niepowtarzalną atmosferę, której tak bardzo brakowało.
Wyższa frekwencja
Dzięki rosnącej popularności F1 spodziewany jest wzrost frekwencji na torach. Organizatorzy przygotowują dodatkowe miejsca, by zaspokoić popyt ze strony kibiców.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Mimo powrotu pełnych trybun, priorytetem pozostaje bezpieczeństwo widzów. Wdrażane są procedury związane z COVID-19, a także usprawnienia w kwestii ewakuacji i ochrony. Komfort kibiców również ulega poprawie.
Sezon 2023 zapowiada się pasjonująco zarówno na torze, jak i poza nim. Nowe wyzwania czekają zawodników, zespoły i kibiców. Nie pozostaje nic innego, jak cierpliwie czekać na pierwszy wyścig i emocjonować się nadchodzącymi zmaganiami w Formule 1.
Podsumowanie
Sezon 2023 przyniesie wiele zmian w Formule 1 i zapowiada się niezwykle ciekawie. Nowe przepisy techniczne, rosnąca rywalizacja na torze oraz szereg nowości poza torem sprawią, że fani będą mieli o co walczyć. Walka o mistrzostwo pomiędzy Verstappenem, Leclerciem i Hamiltonem może okazać się najbardziej zacięta w historii. Formuła 1 stawia też na ekologię i zrównoważony rozwój, aby sprostać współczesnym wyzwaniom. To będzie wymagający, rekordowy sezon pełen sportowych emocji. Nie można go przegapić!