Kibice Formuły 1 z pewnością pamiętają wiele wspaniałych wyścigów, które na stałe wpisały się w historię tego sportu. Wśród setek Grand Prix rozgrywanych od 1950 roku, kilka szczególnie zapadło w pamięć. Oto niektóre z najbardziej emocjonujących i zaskakujących wyścigów w historii F1.
Niesamowite zwycięstwo Hunta w Hiszpanii 1976
Walka z Laudą o mistrzostwo
Sezon 1976 to jeden z najbardziej zaciętych wyścigów o mistrzostwo świata w historii F1. Do ostatnich wyścigów prowadził Austriak Niki Lauda w Ferrari, ale Brytyjczyk James Hunt w McLarenie nie dawał za wygraną. Przed Grand Prix Hiszpanii Lauda miał 12 punktów przewagi nad Huntem.
Problem techniczny Ferrari
Wyścig na torze Jarama rozpoczął się pechowo dla Laudy. W jego Ferrari po kilku okrążeniach doszło do awarii układu paliwowego. Lauda musiał zjechać do alei serwisowej na ponad minutę. Kiedy wrócił na tor, znajdował się na 16 miejscu z dwoma okrążeniami straty do Hunta. Wydawało się, że szanse Austriaka na tytuł prysły.
Heroiczny finisz Hunta
Hunt jechał bardzo dobrze i kontrolował wyścig. Jednak na 15 okrążeń przed metą w jego samochodzie McLaren zaczęły się problemy z oponami. Musiał zjechać do boksu i stracił prowadzenie. Lauda tymczasem przebijał się przez stawkę i awansował aż na czwarte miejsce. Hunt po zmianie opon ruszył w pogoń. Na trzy okrążenia przed końcem wyprzedził prowadzącego Mario Andrettiego i sięgnął po zwycięstwo. Lauda był tuż za nim. Ten wyścig przesądził o tytule dla Hunta, który ostatecznie wygrał mistrzostwa zaledwie o punkt przed Laudą.
Senna wygrywa na torze w Monako 1992
Genialna jazda Brazylijczyka
Tor w Monako uchodzi za jeden z najtrudniejszych w kalendarzu F1. Wymaga perfekcyjnej precyzji i koncentracji od kierowców. W 1992 roku geniusz prowadzenia po wąskich ulicach Monte Carlo pokazał tam Ayrton Senna. Brazylijczyk w słabszym wówczas McLarenie wywalczył pole position, a w wyścigu popisał się kapitalną jazdą.
Błąd Mansella daje zwycięstwo Sennie
Senna utrzymywał prowadzenie przed szybszymi samochodami Williams. Na 61 okrążeniu popełnił jednak błąd Brytyjczyk Nigel Mansell i rozbił bolid. Stało się jasne, że Senna może dowieźć zwycięstwo do mety. Mimo ogromnej presji, Brazylijczyk nie popełniał najmniejszych błędów i sięgnął po historyczne, emocjonujące zwycięstwo.
Ferrari bezradne w Monako
Kierowcy Ferrari - Gerhard Berger i Jean Alesi nie byli w stanie nawiązać walki z McLarenem Senny. Obaj zajęli miejsca tuż za podium. Ferrari nie miało wówczas samochodu, który pozwoliłby im walczyć o zwycięstwo na ulicznym torze w Monako.
Problemy McLarena w Kanadzie 1999
Walka Häkkinena z Coulthardem
Do Grand Prix Kanady w 1999 roku McLaren przystępował jako główny faworyt. Jego kierowcy - Mika Häkkinen i David Coulthard walczyli o mistrzostwo. Fin Häkkinen prowadził w klasyfikacji, ale Szkot chciał go dogonić. Od początku wyścigu między kolegami z zespołu trwała zacięta rywalizacja o zwycięstwo.
Awaria skrzyni biegów Fina
Na 26 okrążeniu doszło jednak do awarii skrzyni biegów w bolidzie Häkkinena. Lider mistrzostw musiał wycofać się z wyścigu. Wydawało się, że droga do zwycięstwa stoi przed Coulthardem otworem. Jednak los chciał inaczej.
Niespodziewane zwycięstwo de la Rosy
Na półmetku wyścigu to Coulthard miał pecha. Uszkodzenie zawieszenia zmusiło go do wycofania się z Grand Prix Kanady. Zwycięzcą został zupełnie niespodziewanie Hiszpan Pedro de la Rosa z Arrowsa. Było to jego jedyne podium w historii startów w F1 i ogromna sensacja.
Hamilton wygrywa GP Węgier 2006
Debiut Brytyjczyka w F1
Do pierwszego w historii Grand Prix Węgier na torze Hungaroring w 1986 roku przystępował młody, utalentowany kierowca Lewis Hamilton. 21-letni Brytyjczyk zadebiutował w F1 w barwach McLarena i od razu pokazał nieprzeciętny talent.
Pech Ferrari i Renault
Faworyci do zwycięstwa - Fernando Alonso z Renault i Michael Schumacher z Ferrari mieli pecha już na pierwszym okrążeniu. Doszło między nimi do kolizji, po której musieli zjechać do alei serwisowych na wymianę przednich skrzydeł. Hamilton objął prowadzenie i nie oddał go już do mety.
McLaren cieszy się z pierwszego zwycięstwa Hamiltona
Młody Brytyjczyk nie popełniał błędów i kontrolował przebieg wyścigu. Sięgnął po zasłużone, historyczne zwycięstwo w swoim debiucie w F1. Dało to początek jego wspaniałej karierze. Zespół McLarena cieszył się ze świetnego występu nowego, utalentowanego kierowcy.
Vettel w deszczowym GP Chin 2007
Młody Niemiec w drugim wyścigu dla Toro Rosso
Deszczowe Grand Prix Chin w 2007 roku przyniosło ogromną niespodziankę. 20-letni debiutant Sebastian Vettel sięgnął w nim po swoje pierwsze zwycięstwo w F1 w dopiero drugim starcie dla ekipy Toro Rosso. Młody Niemiec zapowiedział swój wielki talent.
Błędy faworytów w trudnych warunkach
Trudne, deszczowe warunki sprawiły kłopoty kierowcom czołowych zespołów. Lewis Hamilton z McLarena i Fernando Alonso w Renault popełniali błędy i wbijali się w żwir. Vettel tymczasem prezentował niebywałą kontrolę nad bolidem jak na swój młody wiek.
Sensacyjne pierwsze zwycięstwo Vettela
Niemiec nie popełniał błędów i wykorzystał problemy faworytów. Ku zaskoczeniu wszystkich sięgnął po pierwsze zwycięstwo w karierze, dając również pierwsze w historii zwycięstwo dla Toro Rosso. Ta sensacja zapowiedziała wielką karierę młodego Niemca.
Verstappen wygrywa chaotyczne GP Brazylii 2016
Walka o tytuł między Rosbergiem a Hamiltonem
Do ostatniego wyścigu sezonu 2016 Nico Rosberg i Lewis Hamilton z Mercedesa przystępowali z szansami na tytuł. Hamilton potrzebował zwycięstwa, aby obronić mistrzostwo. Obaj mieli jednak pecha już na starcie.
Awarie pozbawiają Mercedes zwycięstwa
Hamilton został uderzony przez inny samochód, natomiast w bolidzie Rosberga doszło do awarii układu elektrycznego. Oba Mercedesy musiały wycofać się z wyścigu. Walka o zwycięstwo stała otworem dla kierowców środka stawki.
Holender wykorzystuje szansę i wygrywa
W chaotycznym wyścigu pełnym kolizji najlepiej odnalazł się Max Verstappen z Red Bulla. Młody Holender wykorzystał problemy faworytów i sięgnął po swoje pierwsze zwycięstwo w F1, kończąc sezon w wielkim stylu. To był początek jego drogi na szczyt.
Podsumowanie
Przez dekady historii Formuły 1 doszło do wielu zapierających dech w piersiach wyścigów, które dostarczyły kibicom niezapomnianych emocji. Niektóre z nich na zawsze zapisały się w pamięci fanów tego sportu jako arcydzieła sztuki wyścigowej. Niezależnie od epoki, wielcy kierowcy potrafili stworzyć prawdziwe motoryzacyjne dramaty rozgrywane na torach całego świata. Te najbardziej porywające Grand Prix pokazują, że Formuła 1 to nie tylko zacięta rywalizacja, ale przede wszystkim pasja i emocje.